מצילים את חיים מדר, ניצול שואה שחי בתת תנאים

מצילים את חיים מדר, ניצול שואה שחי בתת תנאים

"שואה זה גן עדן. ילד קטן לא הרגשתי כלום, אבל פה יום יום." ניצול שואה בן 93, חיים מדר, מספר בדמעות.

חיים מדר שרד את השואה כשהיה נער צעיר, עבד במחנות העבודה וניצל בזכות היותו נער חסון. היום בגיל 93 הוא כבר אינו אותו נער, הכוחות הנפשיים והפיזיים אזלו מזמן. ניצול שואה שניצל ממוות בטוח, הרחק מהבית על אדמה זרה נאלץ לשרוד שוב את החיים אך הפעם בבית, על אדמת ישראל. הוא מתגורר בדירת חדר וחצי עם מיטת ברזל בלויה, מקרר ריק ובלי מקלחת.

חיים מדר היה ילד בזמן השואה, הוא נולד בטוניס וכשהגרמנים כבשו אותה הוא נשלח למחנות העבודה. חיים הצליח לשרוד את השואה אך כל משפחתו נרצחה. הוא עלה בגיל 20 לארץ ישראל, שירת בפלמ"ח והתגורר במעברה. מדר עבר מדירה לדירה, כל חייו לבד ללא אף בן משפחה.

היום הוא מתגורר בדירת חדר וחצי שקיבל. הדירה מוזנחת עם ריח של ריקבון מתקדם, בדירה פתחי אוויר בודדים בהתאם לכך הדירה חנוקה וחשוכה. החלל עמוס ברהיטים ישנים, ספרים ותמונות.  המצעים שעל מיטת הברזל שעומדת בפינת החדר הפכו כבר שחורים, הם לא הוחלפו מספר חודשים. בחוץ עומד לו דלי צהוב בעזרתו ניצול השואה מתקלח.

אדם שניצל ממוות, שרד את השואה, שירת בפלמ"ח לא צריך לשרוד יותר. אדם שעבר כל-כך הרבה בחייו צריך להזדקן בכבוד וליהנות מהחיים. איך קורה מצב שחיים נאלץ להתמודד גם היום ולשרוד בכל יום מחדש אפילו בגיל 93.

בעקבות מצבו הקשה של חיים עמותת לב נעמי הקימה עבורו פרויקט גיוס המונים. הפרויקט רקם עור וגידים במהרה ורבים כבר תמכו בו. עורך דין מלווה את הפרויקט וכל הסכום מהגיוס ישמש באופן ישיר לטובת שיקום חייו של ניצול השואה, חיים מדר.

יחד אנחנו יכולים לעזור לשפר את איכות חייו של ניצול השואה, להעניק לו חיים חדשים ודירה ראויה למחיה. בואו לתרום למען חיים מדר. לחצו כאן לתרומה יחד נשנה את המציאות של חיים מדר.